The 2018 high school football season is just around the corner, with fall practice beginning on Monday, August 6th.  Week 1 games begin on Thursday, August 23rd.  The nine-week regular season concludes the weekend of October 19-20.

The MHSAA playoffs begin the following week (October 26-27), followed by district and regional finals in subsequent weeks.  The 8-Player Finals on November 17th at the Superior Dome in Marquette, which coincides with semifinal Saturday for the 11-Player tournaments (also November 17th).

The 11-Player Finals weekend is November 23-24 at Ford Field in Detroit.  Four title games will be played on Friday the 23rd, four more on Saturday the 24th.

Here is the regular season schedule for the 38 Lansing-area teams:

 

8/23/18

HOLT @ CALEDONIA
GRAND RAPIDS CHRISTIAN @DEWITT
ST. JOHNS @ EAST LANSING
GRAND LEDGE @ HUDSONVILLE
OKEMOS @ MASON
EVERETT @ SPARTA
WILLIAMSTON @ BATTLE CREEK PENNFIELD
PORTLAND @ OVID-ELSIE
LESLIE @ DANSVILLE
PERRY @ BURTON BENDLE
OLIVET @ GRANDVILLE CALVIN CHRISTIAN
BELDING @ LAINGSBURG
BATH @ MT. MORRIS
DRYDEN @ MORRICE

8/24/18

WAVERLY @ LANSING CATHOLIC
CHARLOTTE @ FOWLERVILLE
COLDWATER @ HASLETT
PARMA WESTERN @ EASTERN
GAYLORD @ SEXTON
IONIA @ ALMA
JACKSON NORTHWEST @ EATON RAPIDS
MAPLE VALLEY @ POTTERVILLE
GRASS LAKE @ STOCKBRIDGE
CHICAGO LITTLE VILLAGE @ LAKEWOOD (4:00PM)
STERLING HEIGHTS PARKWAY CHRISTIAN @ FOWLER
FULTON @ MERRILL
ITHACA VS. P-W @ ALMA COLLEGE (7:30PM)
NORTH ADAMS-JEROME @ PORTLAND ST. PATRICK
WEBBERVILLE @ WALDRON

8/30/18

OKEMOS @ ANN ARBOR SKYLINE
EAST LANSING @ DEARBORN DIVINE CHILD
WALLED LAKE NORTHERN @ DEWITT
HUDSONVILLE @ HOLT
EASTERN @ EVERETT
WAYLAND UNION @ WAVERLY
HASLETT @ SEXTON
CHARLOTTE @ MASON
ANN ARBOR PIONEER @ ST. JOHNS
ANN ARBOR HURON @ WILLIAMSTON
FOWLERVILLE @ EATON RAPIDS
LANSING CATHOLIC @ GRAND RAPIDS WEST CATHOLIC
HILLSDALE @ IONIA
PORTLAND @ CORUNNA
LAKEWOOD @ BELDING
BROOKLYN COLUMBIA CENTRAL @ LESLIE
PERRY @ MANISTEE
HOPKINS @ OLIVET
DUNDEE @ STOCKBRIDGE
LUDINGTON @ MAPLE VALLEY
FOWLER @ BATH
LAISNGBURG @ DANSVILLE
FULTON @ POTTERVILLE
P-W @ SARANAC
HEMLOCK @ ITHACA
OVID-ELSIE @ MONTROSE
PORTLAND ST. PATRICK @ BURR OAK
MORRICE @ DECKERVILLE
NORTH ADAMS-JEROME @ WEBBERVILLE

9/7/18

OKEMOS @ DEWITT
GRAND LEDGE @ EAST LANSING
TRAVERSE CITY WEST @ HOLT
EVERETT @ WAVERLY
WILLIAMSTON @ FOWLERVILLE
MASON @ HASLETT
ST. JOHNS @ EASTERN
IONIA @ CHARLOTTE
EATON RAPIDS @ LANSING CATHOLIC
SEXTON @ PORTLAND
LESLIE @ LAKEWOOD
STOCKBRIDGE @ OLIVET
PERRY @ MAPLE VALLEY
FOWLER @ FULTON
POTTERVILLE @ LAINGSBURG
BATH @ P-W
DANSVILLE @ SARANAC
ITHACA @ SAGINAW VALLEY LUTHERAN
OTISVILLE-LAKEVILLE @ OVID-ELSIE
MORRICE @ MAYVILLE
CAMDEN-FRONTIER @ PORTLAND ST. PATRICK
BATTLE CREEK ST. PHILIP @ WEBBERVILLE

9/14/18

HOLT @ DEWITT
WAVERLY @ GRAND LEDGE
OKEMOS @ EVERETT
EAST LANSING @ PORTAGE NORTHERN
FOWLERVILLE @ HASLETT
EASTERN @ MASON
ST. JOHNS @ WILLIAMSTON
PORTLAND @ CHARLOTTE
LANSING CATHOLIC @ IONIA
EATON RAPIDS @ SEXTON
OLIVET @ LESLIE
LAKEWOOD @ PERRY
MAPLE VALLEY @ STOCKBRIDGE
SARANAC @ BATH
POTTERVILLE @ DANSVILLE
LAINGSBURG @ FOWLER
P-W @ FULTON
PINCONNING AT ITHACA
CHESANING @ OVID-ELSIE
LAWRENCE @ MORRICE
WEBBERVILLE @ PORTLAND ST. PATRICK

9/20/18

MORRICE @ MT. PLEASANT SACRED HEART

9/21/18

DEWITT @ EAST LANSING
EVERETT @ HOLT
FLINT SOUTHWESTERN @ WAVERLY
GRAND LEDGE @ OKEMOS
EASTERN @ FOWLERVILLE
MASON @ ST. JOHNS
HASLETT @ WILLIAMSTON
IONIA @ EATON RAPIDS
CHARLOTTE @ SEXTON
LANSING CATHOLIC @ PORTLAND
OLIVET @ PERRY
LESLIE @ STOCKBRIDGE
LAKEWOOD @ MAPLE VALLEY
DANSVILLE @ BATH
P-W @ LAINGSBURG
FOWLER @ POTTERVILLE
FULTON @ SARANAC
ITHACA @ SAGINAW NOUVEL
OVID-ELSIE @ NEW LOTHROP
PORTLAND ST. PATRICK @ BELLEVUE
WEBBERVILLE @ COLON

9/28/18

EVERETT @ DEWITT
BIRMINGHAM BROTHER RICE @ GRAND LEDGE
EAST LANSING @ HOLT
WAVERLY @ OKEMOS
ST. JOHNS @ HASLETT
WILLIAMSTON @ EASTERN
FOWLERVILLE @ MASON
PORTLAND @ EATON RAPIDS
SEXTON @ IONIA
CHARLOTTE @ LANSING CATHOLIC
STOCKBRIDGE @ LAKEWOOD
MAPLE VALLEY @ OLIVET
LESLIE @ PERRY
FOWLER @ DANSVILLE
BATH @ FULTON
SARANAC @ LAINGSBURG
POTTERVILLE @ P-W
ST.CHARLES @ ITHACA
MT. MORRIS @ OVID-ELSIE
BURTON MADISON ACADEMY @ MORRICE
BELLEVUE @ WEBBERVILLE

9/29/18

PORTLAND ST. PATRICK @ BATTLE CREEK ST. PHILIP

10/5/18

DEWITT @ GRAND LEDGE
EAST LANSING @ EVERETT
HOLT @ WAVERLY
MENOMINEE @ OKEMOS
HASLETT @ EASTERN
FOWLERVILLE @ ST. JOHNS
MASON @ WILLIAMSTON
EATON RAPIDS @ CHARLOTTE
PORTLAND @ IONIA
LANSING CATHOLIC @ SEXTON
MAPLE VALLEY @ LESLIE
LAKEWOOD AT OLIVET
PERRY @ STOCKBRIDGE
POTTERVILLE @ BATH
SARANAC @ FOWLER
LAINGSBURG @ FULTON
DANSVILLE @ P-W
ITHACA @ ST. LOUIS
OVID-ELSIE @ BYRON
MORRICE @ GENESEE
COLON @ PORTLAND ST. PATRICK
CAMDEN-FRONTIER @ WEBBERVILLE

10/12/18

WAVERLY @ EAST LANSING
OKEMOS @ HOLT
GRAND LEDGE @ EVERETT
DEWITT @ ST. JOSEPH
LANSING CATHOLIC @ FOWLERVILLE
HASLETT @ GOODRICH
SEXTON @ EASTERN
MASON @ MUSKEGON ORCHARD VIEW
CADILLAC @ ST, JOHNS
LAKE FENTON @ WILLIAMSTON
LESLIE @ EATON RAPIDS
CORUNNA @ IONIA
CHARLOTTE @ LAKEWOOD
PORTLAND @ PONTIAC NOTRE DAME PREP
OLIVET @ BERRIEN SPRINGS
PERRY @ FLINT BEECHER
STOCKBRIDGE @ LUDINGTON
FULTON @ DANSVILLE
P-W @ FOWLER
BATH @ LAINGSBURG
SARANAC @ POTTERVILLE
SAGINAW MLS @ ITHACA
DURAND @ OVID-ELSIE
WEBBERVILLE @ BURR OAK
FLINT INTERNATIONAL ACADEMY AT MORRICE
PORTLAND ST. PATRICK @ TEKONSHA

10/13/18

LINCOLN ALCONA @ MAPLE VALLEY (2:00PM)

10/19/18

HOLT @ GRAND LEDGE
SEXTON @ EVERETT
DEWITT @ WAVERLY
EAST LANSING @ OKEMOS
FOWLERVILLE @ CORUNNA
MARSHALL @ HASLETT
EASTERN @ LANSING CATHOLIC
EATON RAPIDS @ MASON
WILLIAMSTON @ P-W
SAGINAW SWAN VALLEY @ ST. JOHNS
HASTINGS @ CHARLOTTE
LAKEWOOD @ IONIA
MONTAGUE @ PORTLAND
JACKSON NORTHWEST @ LESLIE
BATTLE CREEK PENNFIELD @ OLIVET
PARCHMENT @ STOCKBRIDGE
COMSTOCK @ MAPLE VALLEY
BATH @ PERRY
LAINGSBURG @ BURTON ATHERTON
VESTABURG @ FULTON
FOWLER @ MERRILL
ATHENS @ POTTERVILLE
MONTABELLA @ SARANAC
CARROLLTON @ ITHACA
OVID-ELSIE @ RICHMOND
MORRICE @ WEBBERVILLE
PORTLAND ST. PATRICK @ ASHLEY

10/20/18

DANSVILLE @ ALMONT (5:00PM)